RATEA
Rating of Adult Education
Unikátní nástroj měření a hodnocení kvality
vzdělávání dospělých
Rating kvality vzdělávání dospělých RATEA je postaven na akceptování a dodržování standardu kvality vzdělávací instituce v kombinaci s úrovní hodnocení kvality ze strany zákazníků a účastníků vzdělávacích aktivit.
RATEA vyvíjí Firemní vzdělávání s.r.o. od roku 2022 ve spolupráci s L&D manažery a specialisty firem a podniků, s dodavateli vzdělávání a experty na téma vzdělávání a rozvoje zaměstnanců.
Pilíře ratingu RATEA
Novinky RATEA
MÁTE ZÁJEM O PŘEDSTAVENÍ RATINGU VZDĚLÁVÁNÍ DOSPĚLÝCH RATEA?
Po dvou letech příprav je to tu – zbrusu nový nástroj měření a hodnocení kvality vzdělávání dospělých v ČR vyvinutý týmem Firemního vzdělávání je konečně tu! Jmenuje se RATEA a ověřuje splnění standardu kvality vzdělávání dospělých spolu s hodnocením zákazníky a účastníky rozvojových a vzdělávacích akcí.
Pokud máte zájem o podrobnější seznámení s RATEA, dohodněte si s námi schůzku, kde Vám celý systém představíme a předběžně zjistíme, zda je vhodný pro Vaši vzdělávací instituci.
Kontaktujte nás na office@firemnivzdelavani.eu nebo +420 604 196 677.
Pro koho je RATEA určen?
Cílové skupiny ratingu
01
Vzdělávací instituce vzdělávající dospělé
Komerční, veřejné i neziskové organizace, jejich činností je i vzdělávání a rozvoj dospělých.
Vzdělávací institucí může být právnická osoba či podnikající fyzická osoba, která je v souladu s požadavky legislativy oprávněna vykonávat vzdělávací a podobnou činnost zaměřenou na dospělé a tuto činnost v období 6 měsíců před hodnocením vykonávala.
02
Organizace s interním útvarem vzdělávání
Právnická osoba či podnikající fyzická osoba, která je zaměstnavatelem, a která má vlastní tým nejméně 5 interních vzdělavatelů.
Které typy vzdělávacích akcí RATEA hodnotí?
Jak RATEA probíhá?
Stručný popis průběhu hodnocení
01
Sebehodnocení vzdělávací instituce
Zájemce o hodnocení si projde kritéria hodnocení a porovná se skutečným stavem. Pokud kritéria splňuje, může podat přihlášku k hodnocení a zaplatit stanovený poplatek.
03
Ověření zákazníky a účast-níky vzdělávacích akcí
Na vzorku zákazníků vzdělávací instituce a skutečných účastníků vzdělávacích akcí provede hodnotitel ověření standardu.
Podle výsledku v případě splnění kritérií přidělí vzdělávací instituci jeden ze stupňů hodnocení A, A+ nebo A++.
02
Ověření splnění standardu hodnotitelem
Po přijetí přihlášky je vzdělávací instituci přidělen hodnotitel splňující Etický kodex RATEA. Ten provede hodnocení na dálku a následně i na místě u vzdělávací instituce v dohodnutém termínu.
04
Ukončení hodnocení vzdělávací instituce
V případě úspěšného ukončení je vzdělávací instituci předán certifikát, loga RATEA a umožněn přístup k dalším výhodám spojeným s ratingem.
Hodnotitel na schůzce vysvětlí výsledky a navrhne možnosti zlepšování kvality.
Platnost ratingu jsou 3 roky od data úspěšného ukončení hodnocení.
Několik důvodů, proč mít RATEA
-
Zjistíte, zda splňujete standard definovaný společně L&D manažery/specialisty, vzdělávacími institucemi i experty.
-
Získáte nezávislý obraz o kvalitě své instituce i jejích služeb.
-
Dozvíte se, jak Vás vnímají Vaši zákazníci i lektoři.
-
Identifikujete Vaše silné a slabé stránky a pomůžeme Vám nastavit proces zlepšování.
-
Odlišíte se konkurence díky možnosti užívat certifikát i logo na svém webu, sociálních sítích, propagačních materiálech či osvědčeních.
-
Můžete čerpat řadu výhod od nás i partnerů.
-
Získáte prestiž spojenou s účastí v elitním klubu prověřených vzdělávacích institucí.
-
Vaši zákazníci uvidí, že Vám skutečně záleží na jejich spokojenosti a kvalitě poskytovaných služeb.
Kritéria hodnocení RATEA
Výběr a zjednodušený popis kritérií
1
Základní kritéria hodnocení
Obdobím, které je předmětem hodnocení, je období 6 posledních ukončených měsíců před datem podání žádosti o hodnocení.
Vzdělávací instituce musí v tomto období prokazatelně realizovat vzdělávací akce v rozsahu nejméně 200 vyuč. hodin pro nejméně 5 různých zákazníků.
Vzdělávací instituce má vlastní funkční webové stránky obsahující minimálně základní nabídku vzdělávacích akcí, reference, kontaktní a fakturační údaje, obchodní a reklamační podmínky a zásady zpracování osobních údajů v souladu s aktuálně platnými právními předpisy.
Vzdělávací instituce využívá výhradně software s platnou licencí pro daný způsob užití.
2
Příprava
vzdělávací akce
Zákaznická komunikace se vzdělávací institucí je bezproblémová, včasná a vede k vyřešení požadavků zákazníka.
Každá uzavřená vzdělávací akce vychází z prokazatelné analýzy rozvojových/vzdělávacích potřeb zákazníka.
Pro každou vzdělávací akci je zpracována dokumentace minimálně s definovanými prvky.
Zákazník je seznámen s dokumentací vzdělávací akce nebo jejím podrobnějším popisem před objednávkou.
3
Realizace
vzdělávací akce
Účastník má k dispozici všechny potřebné informace pro zdárný průběh vzdělávání před, při i po vzdělávací akci.
Vzdělavatel vede vzdělávací proces v souladu se schválenou dokumentací, charakteristikou účastníků, jejich potřebami a směřuje k dosažení vzdělávacích cílů.
Vzdělavatel vede vzdělávací akci v souladu s definovanými didaktickými aj. zásadami a doporučeními.
4
Evaluace a dopad vzdělávací akce
Vzdělávací akce měla na účastníka, jeho tým či celou organizaci (zákazníka) měřitelný dopad.
Vzdělávací instituce průběžně a pravidelně sleduje spokojenost účastníků a efektivitu vzdělávacích akcí a pracuje se zjištěními.
Každá vzdělávací akce je ukončena prokazatelnou evaluací (písemný či online dotazník, rozhovor apod.) zjišťující minimálně definované položky.
Každá vzdělávací akce je ukončena hodnocením naplnění vzdělávacích cílů nebo hodnocením dopadů vzdělávací akce pro zákazníka nejméně jednou z definovaných možností.
5
Tým
vzdělavatelů
Každý vzdělavatel je kvalifikován v oboru, v němž působí u vzdělávací instituce.
Vzdělávací instituce neustále a průběžně pečuje o vzdělavatele, jejich odborný a metodický rozvoj.
6
Vzdělávací prostory
a prostředí
Každá vzdělávací akce probíhá ve vzdělávacích prostorách vhodných pro daný obsah akce, které jsou příjemné, bezpečné a přístupné pro účastníky.
Každá vzdělávací akce je realizována v odpovídajících prostorách podle definovaného standardu.
Na každé vzdělávací akci je v její těsné blízkosti (v rámci budovy) k dispozici toaleta, šatna a možnost občerstvení.
Cena
Cena ratingu vč. návštěvy hodnotitele na místě, rozhovoru s hodnotitelem po ratingu, analýzy Vašich zákazníků i lektorů, zhodnocení právních náležitostí webu advokátem, certifikátu a mnoha dalších výhod
je 36 000 Kč bez DPH.
Platnost ratingu jsou 3 roky.
Kontaktujte nás
Pokud Vás rating zaujal, sjednejte si s námi schůzku, kde můžeme vše projednat.
+420 604 196 677
Náš tým
Tomáš Langer
CEO
Martin Dobeš
expert na kvalitu
Mirka Dvořáková
expertka na kvalitu
Ivan Povidajčik
manažer RATEA
Hodnotitelé
Tomáš Langer
PhDr. Tomáš Langer je absolventem andragogiky a personálního řízení na FF UK (2017) a sociologie a andragogiky na FF UPOL (2004), Certifikovaného kurzu lektorů vzdělávání dospělých, Certifikovaného kurzu manažerů vzdělávání dospělých a řady dalších vzdělávacích aktivit.
V současnosti je lektorem a konzultantem firemního vzdělávání, lektorem na FF UK, šéfredaktorem časopisu Firemní vzdělávání a expertem Evropské platformy pro vzdělávání dospělých EPALE. Zkouší lektory a manažery dalšího vzdělávání podle standardů Národní soustavy kvalifikací.
Spolu s týmem expertů připravil nástroj na měření kvality vzdělávání RATEA. Zde zúročil předchozí zkušenosti z českých i mezinárodních projektů v oblasti kvality dalšího vzdělávání. Je mj. spoluautorem Desatera kvality lektora a Desatera kvality vzdělávací instituce i dřívějších soutěží Lektor/ka roku a Vzdělávací instituce roku.
Je autorem řady článků a knih, např. Moderní lektor (2016) a Základy andragogiky (spolu se Z. Palánem, 2008).
Martin Dobeš
Mgr. Martin Dobeš studoval Národohospodářskou fakultu VŠE, posledních více než 20 let se ale pohybuje ve sféře vzdělávání, andragogiky a pedagogiky. Absolvoval certifikovaný kurz lektorských dovedností a řadu dalších kurzů pro oblast vzdělávání dospělých. Lektoroval množství vzdělávacích akcí, včetně kurzů pro inkluze ve vzdělání a pedagogiky nebo manažerské kurzy jazykového vzdělávání.
V minulosti pracoval jako vedoucí týmu Rozvoje lidských zdrojů Národního vzdělávacího fondu, kde se mimo jiné podílel na konceptu kvality ve vzdělávání dospělých. Řídil rovněž projekt Tandem Training na sdílení dobré praxe mezi českými a britskými vzdělávacími institucemi. Podílel se na celé řadě mezinárodních vzdělávacích a výzkumných projektů.
V současnosti pracuje jako expert pro Národní pedagogický institut, kde řídí projekt na zavedení mikrocertifikátů v Česku. Zároveň je expertem evropské sítě pro vzdělávání dospělých EPALE.
Je autorem a spoluautorem několika knih a článků, např. Kuchařky marketingu pro vzdělávací instituce.
PhDr. Miroslava Dvořáková, Ph.D. vystudovala andragogiku a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, kde také začala svou akademickou kariéru, v níž pak pokračovala na Karlově univerzitě a Masarykově univerzitě v Brně. Kromě práce na univerzitě se vždy věnovala také dalším činnostem v oblasti vzdělávání dospělých, a to především jako lektor a metodik. V současné době se věnuje především rozvoji akademických a jiných pracovníků několika českých univerzit. Je autorkou knihy Lektorské minimum (2023) a spoluautorkou knihy Andragogika a vzdělávání dospělých (s M. Šerákem, 2016).
Je členkou redakční rady Firemního vzdělávání a spolu s týmem expertů se podílela na nastavení systému kvality RATEA a na jeho metodice, tématu kvality a certifikace vzdělávacích institucí, programů a lektorů dalšího vzdělávání se věnuje dlouhodobě.
Mirka Dvořáková
Olga Běhounková
PhDr. Olga Běhounková, Ph.D. je absolventkou Katedry andragogiky a personálního řízení na FF UK. Andragogice se věnuje 20 let. Působila jako specialistka vzdělávání ve společnosti Albert, dále odborná manažerka v ESF projektu a zkušenosti získala v konzultační společnosti QedGroup.
V současnosti je interní lektorkou na Katedře andragogiky a personálního řízení na FF UK. Kromě výuky a vedení prací studentů koordinuje odborné praxe a kurz Trendy v řízení lidí. Je lektorkou v kurzech Gateway to the EU Institutions (UK a VŠE), dále Time management a Projektové řízení. Jako dobrovolník pravidelně pomáhá v roli hodnotitele simulace Assessment Centre pro studenty VŠE.
Je členkou redakční rady časopisu Firemní vzdělávání, zkouší lektory a manažery dalšího vzdělávání podle standardů Národní soustavy kvalifikací a je hodnotitelkou ratingu vzdělávání dospělých RATEA.
Je autorkou řady odborných i popularizačních článků, například série článků na téma biasů ve vzdělávání dospělých (Firemní vzdělávání, roč. 2024).
Klára Harvánková
Mgr. et Mgr. Klára Harvánková, Ph.D. vystudovala obory sociální pedagogika a poradenství na FF MU a Personální management a organizační rozvoj na FSS MU.
V současnosti primárně působí jako odborná asistentka na Ústavu pedagogických věd FF MU, kde mezi oblast jejího profesního zájmu patří vzdělávání dospělých, rozvoj konceptu pracovní schopnosti a age managementu. V rámci své výukové a lektorské činnosti se věnuje tématům didaktiky vzdělávání dospělých, kvalitě ve vzdělávání dospělých, projektovému plánování a řízení a age managementu. Ráda se podílí na projektech, kde může propojovat znalosti a zkušenosti z jednotlivých oblastí. V rámci své současné pozice je rovněž členkou multidisciplinárního týmu, který se věnuje vývoji a tvorbě e-healthové aplikace. V rámci své pozice má na starost aplikaci poznatků ze vzdělávání dospělých a rovněž zajištění systému kvality v oblasti vzdělávání v rámci této aplikace.
Mimo univerzitní prostředí působí jako lektorka a konzultantka témat jako je kvalita vzdělávání dospělých či implementace age managementu.